top of page

FİLLER VE ÇOCUKLAR ASLA UNUTMAZ.

Kimimiz bazı olayları çok iyi hatırlarken kimimiz hatırlamakta zorlanırız. Aslında belleği bir çok katmanı olan bir tabaka olarak düşünürsek, örtük bellek dediğimiz bölümünde ta doğuma hatta doğum öncesi anılara kadar uzanan bir alan mevcuttur. Dolayısıyla çocuklar onlarla beraber ya da onlara yapılan ve görünüşte önemli olmayan bir olay tüm ayrıntıları ile belleklerinin bu bahsedilen örtük bellek kısmına yerleşir.


Peki bu neden önemli?
Yıllar geçmiş olsa da çocukların içinde yaşamış oldukları travmatik olayların anıları üzerinden çok zaman geçmiş olsa da bıraktığı izler travmanın ağırlığına göre izler bırakır. Aşırı kaygı, korku ve kızgınlık gibi davranış problemleri gösteren çocukların davranışlarının altında yatan esas neden eski ya da yeni yaşadıkları travmalardır.


Byron Norton’ın söylediği gibi “Filler ve Çocuklar asla unutmaz” . Özellikle, travma yaratan olaylar henüz çocukların sözel ifadeye geçmediği ya da sözel ifadede kısıtlı olduğu bir gelişimsel dönemde olduysa deneyimsel oyun terapisi metodu travma çözülmesinde yardımcı yaklaşımların başında gelir.

41 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Yazı: Blog2_Post
bottom of page